Położenie tej niezwykłej enklawy, porównywanej do dolinek szwajcarskich, w bliskości Krakowa na pewno będzie pobudzać wyobraźnię naszych młodych architektów i urbanistów. A późniejsze prezentacje prac projektowych czy studialnych studentów w tak niezwykłym krajobrazie będą bezcennym doświadczeniem, budującym zawodowe CV naszych absolwentów – podkreśla dr hab. Tomasz Kapecki, prorektor PK, który koordynuje współpracę ze strony uczelni. Jak zaznacza prorektor Politechnika Krakowska, a zwłaszcza Wydział Architektury z Katedrą Architektury Krajobrazu oraz Wydział Inżynierii Lądowej, mają wiele do zaoferowania nowemu partnerowi.
Prof. Wojciech Bonenberg Doktorem Honoris Causa Politechniki Krakowskiej
W wagonie dla graczy, zaprojektowanym przez Ewę Pis w ramach pracy inżynierskiej, są stacje gamingowe i komputery stacjonarne, są też stanowiska dla osób z własnymi urządzeniami – laptopami czy konsolami. – Proponowane rozwiązania odpowiadają na potrzeby użytkowników w zakresie zapewnienia im bezpieczeństwa, odpowiedniej infrastruktury do gry, jednocześnie eliminującej negatywne skutki wielogodzinnej rozgrywki – opisuje swój projekt autorka. Egzaminem końcowym z przedmiotu „Projektowanie środków transportu szynowego” są prezentacje projektów, prowadzone w takiej formie jak podczas rzeczywistych uzgodnień z klientem. – Prowadzący przedmiot wciela się w rolę klienta, a studenci prezentują swoje koncepcje, tak by jak najbardziej przekonać do swoich pomysłów. Finałem kształcenia związanego z branżą transportu szynowego jest realizacja projektu, dotyczącego pojazdów szynowych.
Wojciech Bobek z Katedry Architektury Krajobrazu w Zespole do spraw zapewnienia ochrony drzew i krzewów
Z roku na rok Mityng Lekkoatletyczny Politechniki Krakowskiej cieszy się coraz większą popularnością. Wydarzenie to jest otwarte dla wszystkich pasjonatów sportu z PK – studentów, doktorantów oraz pracowników (niezależnie od poziomu sportowego zaawansowania). Stanowi ono doskonałą okazję do tego, by sprawdzić swoje możliwości sportowe, rywalizować w duchu fair play oraz spędzić czas aktywnie i w miłej atmosferze. Za nami pierwsza edycja „Kościuszkonu”, czyli hackathonu, organizowanego przez studentów Wydziału Informatyki i Telekomunikacji Politechniki Krakowskiej.
Czy historię PK trzeba napisać od nowa? Artykuł na temat sensacyjnego odkrycia na łamach „Naszej Politechniki”
To właśnie bezpośredni kontakt z otoczeniem architektonicznym wpływa na samopoczucie ludzi, ich zachowania przestrzenne i decyzje inwestycyjne. W krajowej praktyce marketing terytorialny najczęściej utożsamiany jest z tworzeniem znaków reklamowych, promocji medialnych, kampanii prasowych i telewizyjnych oraz różnego rodzaju lobbingu. Typowymi narzędziami marketingu terytorialnego są symbole graficzne, będące znakami rozpoznawczymi, promującymi wyróżnione cechy miejsca. Ich celem jest w pierwszej kolejności zwrócenie uwagi, a następnie powiązanie emocjonalne odbiorcy z promowanym miejscem. Tego rodzaju symbole reklamowe mają wywoływać pozytywne emocje, nawiązujące do kreowanej marki miejsca. Podczas wrześniowej gali zaproszeni goście dzielili się swoimi refleksjami na temat dróg ochrony środowiska naturalnego.
- Muzeum Politechniki Krakowskiej zostało powołane decyzją Senatu uczelni 4 czerwca 2004 r.
- 15 maja w obchodach Święta Szkoły na Politechnice Krakowskiej wziął udział Piotr Szymański, dyrektor Małopolskiego Centrum Nauki „Cogiteon”.
- Przez najbliższe tygodnie będą się u odbywać przygotowania do wielkiego finału akcji (m.in. szkolenia dla wolontariuszy), a w niedzielę 28 stycznia 2024 r.
- „Dołącz do Rodziny PK – Live Rekrutacyjny dla Maturzystów” to wydarzenie, które miało na celu zaprezentować osobom zainteresowanym studiami różnorodne możliwości, jakie czekają na nich, gdy wybiorą PK.
Implant wydrukowany w 3D prawie jak prawdziwa kość. Dagmara Słota i jej zespół realizują ambitny projekt
Tym samym pierwszym liderem Forum została Politechnika Gdańska. Ciekawy wątek podjęła podczas warsztatów grupa studentów z Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki. Przygotowała analizę środowiskową zagrożenia powodziowego w efekcie funkcjonowania dróg ekspresowych S7 i S52 z racji przecinania cieków wodnych przez te drogi. Czy rzeka Sudół nie zmieni swojego charakteru i nie zacznie wylewać oraz jak na ewentualnie zagrożenie powodzią wpłynie przecięcie cieku wodnego rzeki Prądnik. W tych sprawach studenckie wnioski były optymistyczne. Osobne analizy poświęcili zagrożeniu wylewów z rzeki Dłubni, zwłaszcza przy dużych opadach.
Bezpieczeństwa systemu OT i IT, których wspólnie z partnerami wykształci Politechnika, będą mieć interdyscyplinarną wiedzę m.in. Z zakresu wykorzystania narzędzi monitoringu i konfiguracji plinko ball urządzeń sieciowych stosowanych w sieciach IT i OT, także wiedzę z zakresu technik hackerskich, z obszaru administracji Linux i Windows w infrastrukturze sieciowej. Będą znali podatności oraz typowe techniki ataków i nauczą się jak reagować na incydenty bezpieczeństwa, zabezpieczać i separować wybrane usługi sieciowe. Będą mieli też wiedzę z zakresu zintegrowanego systemu bezpieczeństwa IDS/IPS, SIEM, SOAR, analizy podatności, identyfikacji zaawansowanych zagrożeń cybernetycznych, metod analizy ryzyka i przeprowadzania testów penetracyjnych.
Autor opracowanej na PK koncepcji nowych wagonów sypialnych z nagrodą od PESA Bydgoszcz i PKP Intercity
Książka na praktycznych przykładach wyjaśnia zagadnienia z zakresu CAD i modelowania 3D, które są nieodzowne w projektowaniu inżynierskim. Autorzy dobrali je tak, aby w przystępny sposób wyjaśnić zarówno podstawy modelowania 3D, jak i najczęściej używane funkcje. Publikacja podzielona jest na kilka rozdziałów. Na wstępie czytelnik zostaje zapoznany z Autodesk Fusion 360, które stanowi kompleksowe oprogramowanie chmurowe łączące funkcje 3D CAD, CAM, CAE i PCB.